NJM2855DL1-05-TE1
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM2855DL1-05-TE1
Package:
TO-252-3
Description:
IC REG LINEAR 5V 1A TO252-3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 600 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 8V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 1A
Product Status Active
Supplier Device Package TO-252-3
Control Features -
Series -
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V
Voltage Dropout (Max) 0.28V @ 600mA