NJM2870F48-TE1
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM2870F48-TE1
Package:
SOT-23-5 (MTP5)
Description:
IC REG LINEAR 4.8V 150MA SOT23-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
PSRR 60dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 14V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SOT-23-5 (MTP5)
Control Features Enable
Series -
Package / Case SC-74A, SOT-753
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.8V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 60mA