NJM2884U1-15-TE1
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM2884U1-15-TE1
Package:
SOT-89-5
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 500MA SOT89-5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 300 µA
PSRR 75dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 9V
Output Type Fixed
Number of Regulators 1
Current - Output 500mA
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89-5
Control Features Enable
Series -
Package / Case SOT-89-5/6
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V