Home / Reed Relays / NP05-1C90-500-250
minImg
NP05-1C90-500-250
Standex-Meder Electronics
Product No:
NP05-1C90-500-250
Description:
RELAY REED SPDT 250MA 5V
User Guide
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Switching Voltage 175VAC, 175VDC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 250 mA
Coil Current 10 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 500 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.75 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Series NP
Operate Time 0.7 ms
Contact Material -
Mfr Standex-Meder Electronics
Coil Voltage 5VDC
Release Time 1.5 ms
Must Operate Voltage 3.5 VDC