Home / Fixed Inductors / NRS4018T3R3MDGJ
minImg
NRS4018T3R3MDGJ
Taiyo Yuden
Product No:
NRS4018T3R3MDGJ
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 3.3UH 2A 66 MOHM SMD
In Stock : 15306
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 120°C
Current - Saturation (Isat) 2.3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 66mOhm Max
Inductance 3.3 µH
Series NR, S Type
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 45MHz