Home / Fixed Inductors / NRS6010T3R3MMGF
minImg
NRS6010T3R3MMGF
Taiyo Yuden
Product No:
NRS6010T3R3MMGF
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 3.3UH 1.5A 162MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 162mOhm Max
Inductance 3.3 µH
Series NR, S Type
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 2304 (6010 Metric)
Frequency - Self Resonant 42MHz