Home / Fixed Inductors / NRS6020T100MMGGV
minImg
NRS6020T100MMGGV
Taiyo Yuden
Product No:
NRS6020T100MMGGV
Description:
FIXED IND 10UH 1.5A 150 MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.9A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.5 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 150mOhm Max
Inductance 10 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 18MHz