Home / Fixed Inductors / NRS6028T150MMGJV
minImg
NRS6028T150MMGJV
Taiyo Yuden
Product No:
NRS6028T150MMGJV
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
FIXED IND 15UH 1.8A 123.5MOHM SM
In Stock : 2010
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 1.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 123.5mOhm Max
Inductance 15 µH
Series NR, S Type
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 17MHz