Home / Fixed Inductors / NRS6028T3R0NMGJ
minImg
NRS6028T3R0NMGJ
Taiyo Yuden
Product No:
NRS6028T3R0NMGJ
Description:
FIXED IND 3UH 3.4A 29.9 MOHM SMD
In Stock : 1377
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)
Tolerance ±30%
Current Rating (Amps) 3.4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 29.9mOhm Max
Inductance 3 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 55MHz