Home / Fixed Inductors / NRS8030T4R7MJGJV
minImg
NRS8030T4R7MJGJV
Taiyo Yuden
Product No:
NRS8030T4R7MJGJV
Description:
FIXED IND 4.7UH 4A 28.6 MOHM SMD
In Stock : 2903
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3.6A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 4 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings AEC-Q200
DC Resistance (DCR) 28.6mOhm Max
Inductance 4.7 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 40MHz