Home / Fixed Inductors / NRS8030T6R8MJGJ
minImg
NRS8030T6R8MJGJ
Taiyo Yuden
Product No:
NRS8030T6R8MJGJ
Description:
FIXED IND 6.8UH 3A 37.7 MOHM SMD
In Stock : 11862
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) 3A
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Q @ Freq -
Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm)
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3 A
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Product Status Not For New Designs
Supplier Device Package -
Ratings -
DC Resistance (DCR) 37.7mOhm Max
Inductance 6.8 µH
Package / Case Nonstandard
Frequency - Self Resonant 32MHz