NS6A15AFT3G
Littelfuse Inc.
Product No:
NS6A15AFT3G
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package:
SMA-FL
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMA-FL
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 1020pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 16.7V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 500W
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SMA-FL
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24.4V
Package / Case DO-221AC, SMA Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)