Home / Heat Shrink Tubing / NTFR-3/8-0-SP-CS5445
minImg
NTFR-3/8-0-SP-CS5445
TE Connectivity Raychem Cable Protection
Product No:
NTFR-3/8-0-SP-CS5445
Description:
HEATSHRINK TUBING 3/8"
User Guide
Inner Diameter - Recovered 0.214" (5.44mm)
Shrink Temperature 135°C
Operating Temperature -70°C ~ 121°C
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Black
Recovered Wall Thickness 0.040" (1.02mm)
Material Neoprene, Irradiated
Product Status Active
Series NTFR
Shrinkage Ratio 1.75 to 1
Type Tubing, Flexible
Length -
Shelf Life Start -
Inner Diameter - Supplied 0.375" (9.53mm)