P51-100-A-E-D-4.5V-000-000
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-100-A-E-D-4.5V-000-000
Description:
SENSOR 100PSI 3/8-24UNF .5-4.5V
User Guide
Operating Pressure 100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Industrial Automation
Termination Style Deutsch, 3 Pin
Output Type Analog Voltage
Port Size Male - 3/8" (9.52mm) UNF
Port Style Threaded
Product Status Active
Series MediaSensor™
Accuracy ±0.5%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 5V
Output 0.5 V ~ 4.5 V