P51-200-A-N-P-4.5V
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-200-A-N-P-4.5V
Description:
SENSOR 200PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
User Guide
Operating Pressure 200PSI (1378.95kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Industrial Automation
Termination Style Packard, 3 Pin
Output Type Analog Voltage
Product Status Obsolete
Pressure Type Absolute
Supplier Device Package -
Series MediaSensor™
Accuracy ±0.5%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 5V
Output 0.5 V ~ 4.5 V