P51-2000-A-N-MD-20MA
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-2000-A-N-MD-20MA
Description:
SENSOR 2000PSI 1.2-20UNF-2A 20MA
User Guide
Operating Pressure 2000PSI (13789.51kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Industrial Automation
Termination Style MD, 4 Pin
Output Type Analog Current
Port Size -
Port Style Threaded
Product Status Obsolete
Pressure Type Absolute
Supplier Device Package -
Series MediaSensor™
Accuracy ±0.5%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Output 4 mA ~ 20 mA