P51-2000-S-N-D-20MA
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-2000-S-N-D-20MA
Description:
SENSOR 2000PSIS 1.2 UNF 4-20MA
User Guide
Operating Pressure 2000PSI (13789.51kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Industrial Automation
Termination Style Deutsch, 3 Pin
Output Type Analog Current
Product Status Obsolete
Pressure Type Sealed Gauge
Supplier Device Package -
Series MediaSensor™
Accuracy ±0.5%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 8V ~ 30V
Output 4 mA ~ 20 mA