P51-300-A-N-MD-4.5V
Amphenol SSI Technologies
Product No:
P51-300-A-N-MD-4.5V
Description:
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V
User Guide
Operating Pressure 300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Industrial Automation
Termination Style MD, 4 Pin
Output Type Analog Voltage
Port Size -
Port Style Threaded
Product Status Obsolete
Series MediaSensor™
Accuracy ±0.5%
Package / Case Cylinder
Voltage - Supply 5V
Output 0.5 V ~ 4.5 V