P9A2R100FISX1103MA
Vishay Sfernice
Product No:
P9A2R100FISX1103MA
Manufacturer:
Vishay Sfernice
Description:
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 2
Bushing Thread M7 x 0.75
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient ±500ppm/°C
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series P9
Power (Watts) 0.05W, 1/20W
Mfr Vishay Sfernice
Resistive Material Conductive Plastic
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)