PLT0603Z8981LBTS
Vishay Dale Thin Film
Product No:
PLT0603Z8981LBTS
Description:
RES SMD 8.98K OHM 0.15W 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Composition Thin Film
Height - Seated (Max) 0.020" (0.51mm)
Tolerance ±0.01%
Size / Dimension 0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Temperature Coefficient ±5ppm/°C
Product Status Active
Supplier Device Package 0603
Resistance 8.98 kOhms
Series PLT
Power (Watts) 0.15W