PT10MH01-474A2020-S
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
PT10MH01-474A2020-S
Description:
POT 470K OHM LINEAR
In Stock : 3954
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Active
Resistance 470 kOhms
Series PT10
Power (Watts) 0.15W