Home / Trimmer Potentiometers / PT10MH02-503A1010-PM-S
minImg
PT10MH02-503A1010-PM-S
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
PT10MH02-503A1010-PM-S
Description:
POT 50K OHM LINEAR
In Stock : 6863
Termination Style PC Pins
Tolerance ±10%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Active
Resistance 50 kOhms
Series PT10
Power (Watts) 0.15W