PT15LH06-101A2020-S
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
PT15LH06-101A2020-S
Description:
15MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
In Stock : 1868
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Active
Resistance 100 Ohms
Series PT15
Power (Watts) 0.25W, 1/4W