PT15NV18-253A2020-S
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
PT15NV18-253A2020-S
Description:
15MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
In Stock : 3864
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Active
Resistance 25 kOhms
Series PT15
Power (Watts) 0.25W, 1/4W