PT6KV-222A2020-PM
Amphenol Piher Sensing Systems
Product No:
PT6KV-222A2020-PM
Description:
6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
In Stock : 4839
User Guide
Termination Style PC Pins
Tolerance ±20%
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Temperature Coefficient ±300ppm/°C
Product Status Active
Resistance 2.2 kOhms
Series PT-6
Power (Watts) 0.1W, 1/10W