Q14P1CXXSY12
APEM Inc.
Product No:
Q14P1CXXSY12
Manufacturer:
APEM Inc.
Description:
INDICATOR 12V 14MM PROMINENT YLW
User Guide
Lens Transparency Clear
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Viewing Angle 100°
Panel Cutout Dimensions 0.55" (13.97mm)
Millicandela Rating 2500mcd
Product Status Discontinued at Digi-Key
Lamp Color Yellow
Ratings DC
Lens Style Round with Domed Top
Series Q14
Type LED
Voltage 12V
Mfr APEM Inc.
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak -
Package Bag
Panel Cutout Shape Round
Current 20mA
Lens Size 10.00mm Dia