QB1020A40ESS
American Technical Ceramics
Product No:
QB1020A40ESS
Description:
THERMAL CONDUCTOR Q-BRIDGE
User Guide
Usage Heat Transfer
Storage/Refrigeration Temperature -
Shape Rectangular
Digi-Key Storage -
Thermal Resistivity 2°C/W, 3°C/W
Color -
Backing, Carrier -
Outline 2.54mm x 5.08mm
Material Aluminum Nitride
Thermal Conductivity 320W/m-K, 508W/m-K
Product Status Active
Thickness 0.0402" (1.020mm)