QM036D106MAT2A
KYOCERA AVX
Product No:
QM036D106MAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 10UF 6.3V X5R 0603
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 6.3V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Coefficient X5R
Product Status Obsolete
Ratings -
Series QM
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) 0.039" (1.00mm)
Mfr KYOCERA AVX
Capacitance 10 µF