QM40-14P-EP(50)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
QM40-14P-EP(50)
Description:
CONN HEADER VERT 14POS 1.78MM
User Guide
Insulation Height 0.571" (14.50mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 100VAC
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Type Outer Shroud Contact
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Plug
Style Board to Board or Cable
Features Shielded
Pitch - Mating 0.070" (1.78mm)
Contact Length - Mating -
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 14
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type -
Insulation Material Polyethylene Terephthalate (PET), Polyester
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series QM
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.079" (2.00mm)