Home / Crystals / QT161S-26.000MEIB-T
minImg
QT161S-26.000MEIB-T
QST
Product No:
QT161S-26.000MEIB-T
Manufacturer:
QST
Description:
1.6X1.2 10PPM @25C 20PPM (-40 TO
User Guide
Load Capacitance 6pF
Frequency Tolerance ±10ppm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Frequency Stability ±20ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Ratings -
Series QT161S
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr QST
Frequency 26 MHz