Home / Crystals / QT161S-27.000MAAJ-T
minImg
QT161S-27.000MAAJ-T
QST
Product No:
QT161S-27.000MAAJ-T
Manufacturer:
QST
Description:
1.6X1.2 30PPM @25C 30PPM (-20 TO
User Guide
Load Capacitance 18pF
Frequency Tolerance ±30ppm
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)
Frequency Stability ±30ppm
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 100 Ohms
Ratings -
Series QT161S
Type MHz Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Mfr QST
Frequency 27 MHz