Home / Film Capacitors / QXK2G104KTP7ZHFL
minImg
QXK2G104KTP7ZHFL
Nichicon
Product No:
QXK2G104KTP7ZHFL
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 400VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.665" (16.90mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 0.492" (12.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.610" L x 0.287" W (15.50mm x 7.30mm)
Product Status Active
Ratings -
Series QXK-ZH
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 200V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.1 µF