QXK2J104JTPTZH
Nichicon
Product No:
QXK2J104JTPTZH
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.614" (15.60mm)
Tolerance ±5%
Lead Spacing 0.689" (17.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.807" L x 0.307" W (20.50mm x 7.80mm)
Product Status Active
Ratings -
Series QXK-ZH
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Nichicon
Capacitance 0.1 µF