R1G133-AA17-02
ebm-papst Inc.
Product No:
R1G133-AA17-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
FAN IMP MTRZD 133X91MM 24VDC
User Guide
Air Flow 212.0 CFM (5.94m³/min)
Noise 63.0dB(A)
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 1.3A
Fan Type Motorized Impellers
Voltage - Rated 24VDC
Product Status Active
Voltage Range 16 ~ 28VDC
RPM 3900 RPM
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame Plastic
Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 91.00mm
Operating Temperature -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency CSA, UL
Termination 4 Wire Leads
Size / Dimension Round - 133mm Dia
Weight 1.4 lbs (635.0 g)
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Plastic
Series R1G133AA
Power (Watts) 28 W