R1G190-AC11-52
ebm-papst Inc.
Product No:
R1G190-AC11-52
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
FAN IMP MTRZD 190X68.5MM 48VDC
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Air Flow -
Noise 68.0dB(A)
Ingress Protection IP42
Current Rating (Amps) 1.65A
Fan Type Motorized Impellers
Voltage - Rated 48VDC
Product Status Active
Voltage Range 36 ~ 57VDC
RPM 3200 RPM
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame -
Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 68.50mm
Operating Temperature -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency CCC, CSA, EAC, UL
Termination 4 Wire Leads with Splice Terminals
Size / Dimension Round - 190mm Dia
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Fiberglass Reinforced
Series R1G190
Power (Watts) 71 W