R1G225-AF11-39
ebm-papst Inc.
Product No:
R1G225-AF11-39
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
FAN IMP MTRZD 225X99MM 48VDC
User Guide
Air Flow -
Noise -
Ingress Protection IP42
Current Rating (Amps) 2.20A
Fan Type Motorized Impellers
Voltage - Rated 48VDC
Product Status Active
Voltage Range 36 ~ 57VDC
RPM 2700 RPM
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame -
Features Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Width 99.00mm
Operating Temperature -13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency CSA, UL
Termination 4 Position Rectangular Connector
Size / Dimension Round - 225mm Dia
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Polyamide (PA), Nylon
Series R1G225
Power (Watts) 95 W