Home / AC Fans / R3G175-AF01-02
minImg
R3G175-AF01-02
ebm-papst Inc.
Product No:
R3G175-AF01-02
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
EC BACKWARD-CURVED MOTORIZED IMP
User Guide
Air Flow -
Noise -
Ingress Protection IP44
Current Rating (Amps) 0.600A
Fan Type Motorized Impellers
Voltage - Rated 230VAC
Product Status Active
Voltage Range -
RPM 4070 RPM
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame Aluminum
Features PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Width 95.00mm
Operating Temperature -22 ~ 140°F (-30 ~ 60°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency CCC, CE, EAC
Termination 3 Wire Leads, 4 Wire Leads
Size / Dimension Round - 175mm Dia
Weight -
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Polyamide (PA), Nylon
Series R3G175
Power (Watts) 78.0W