Home / Rocker Switches / RA11131123/ACC-P01
minImg
RA11131123/ACC-P01
E-Switch
Product No:
RA11131123/ACC-P01
Manufacturer:
E-Switch
Description:
SWITCH ROCKER SPST 11A 125V
User Guide
Illumination Type, Color -
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Actuator Marking ON OFF, Vertical
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Concave (Curved)
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
Current Rating (Amps) 11A (AC)
Circuit SPST
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life -
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series RA1
Switch Function On-Off
Voltage Rating - AC 125 V