Home / DIP Switches / RDS-16S-74R-254-D
minImg
RDS-16S-74R-254-D
CUI Devices
Product No:
RDS-16S-74R-254-D
Manufacturer:
CUI Devices
Description:
16 POSITION, RIGHT ANGLE, THROUG
In Stock : 118
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -60°C ~ 125°C
Number of Positions 16
Actuator Level Flush, Recessed
Termination Style PC Pin
Voltage Rating 42VDC
Actuator Type Rotary for Tool
Current Rating (Amps) 100mA
Contact Finish Gold
Circuit Hexadecimal
Height Above Board 0.291" (7.40mm)
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life -
Product Status Active
Series RDS-74R-254
Body Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Length 0.291" (7.40mm)
Electrical Life 25,000 Steps
Mfr CUI Devices
Pitch 0.100" (2.54mm), Full