REF100-11/12/17U-202
ebm-papst Inc.
Product No:
REF100-11/12/17U-202
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
Description:
DC FLATPAK - RADIAL BLOWER
User Guide
Air Flow 50.6 CFM (1.42m³/min)
Noise -
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) -
Fan Type Blower, Centrifugal
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Voltage Range 8 ~ 15VDC
RPM 5400 RPM
Mfr ebm-papst Inc.
Material - Frame Plastic, Fiberglass Reinforced
Features -
Width 24.90mm
Operating Temperature -4 ~ 167°F (-20 ~ 75°C)
Static Pressure -
Bearing Type Ball
Approval Agency CE
Termination 3 Wire Leads
Size / Dimension Round - 104mm Dia
Weight -
Lifetime @ Temp. Varies Based on Temperature
Material - Blade Plastic, Fiberglass Reinforced
Series REF100
Power (Watts) 7.5 W