RP13A-12R-13SC(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
RP13A-12R-13SC(71)
Description:
CONN RCPT HSG FMALE 13POS PNL MT
In Stock : 100
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insert Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Ingress Protection -
Shell Size, MIL -
Contact Type Crimp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish -
Includes -
Shell Size - Insert 12
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Connector Type Receptacle Housing
Features Electrostatic Shield
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Number of Positions 13
Shielding Shielded
Mounting Type Panel Mount
Fastening Type Push-Pull
Orientation Keyed
Mounting Feature Flange
Contact Size 1.2mm (11), 1.6mm (2)