RP17-13R-12SC(71)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
RP17-13R-12SC(71)
Description:
CONN RCPT HSG FMALE 12POS PNL MT
In Stock : 184
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Insert Material Polycarbonate (PC)
Ingress Protection -
Shell Size, MIL -
Contact Type Crimp
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish -
Includes -
Shell Size - Insert 13
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Connector Type Receptacle Housing
Features -
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Number of Positions 12
Shielding Unshielded
Mounting Type Panel Mount
Fastening Type Push-Pull
Orientation Keyed
Mounting Feature Flange
Contact Size 1.2mm (9), 1.6mm (3)