RTT750HR.NX900
HellermannTyton
Product No:
RTT750HR.NX900
Manufacturer:
HellermannTyton
Description:
CABLE TIE REL YLW 200LBS 2.461'
In Stock : 205
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Tensile Strength 200 lbs (90.72 kg)
Storage/Refrigeration Temperature -
Color Yellow
Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Series Speedy Tie
Wire/Cable Tie Type Lashing, Releasable
Shelf Life Start -
Mfr HellermannTyton
Features -
Shelf Life -
Length - Actual 2.461' (750.00mm)
Package Bag
Width 0.512" (13.00mm)
Length - Approximate 29.5"
Bundle Diameter 8.27" (210.00mm)