RV8H-1L1-AD18
IDEC
Product No:
RV8H-1L1-AD18
Manufacturer:
IDEC
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
In Stock : 3
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 24 mA
Mounting Type DIN Rail
Coil Resistance 750 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.26 VAC/DC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series RV8
Operate Time 15 ms
Mfr IDEC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 18VAC/DC
Must Operate Voltage 14.4 VAC/DC