RV8H-1L1-D12-C1D2
IDEC
Product No:
RV8H-1L1-D12-C1D2
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V
In Stock : 3
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 32 mA
Mounting Type DIN Rail
Coil Resistance 375 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 0.84 VDC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 12VDC
Must Operate Voltage 9.6 VDC