RV8H-1L1-D18-C1D2
IDEC
Product No:
RV8H-1L1-D18-C1D2
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 18V
In Stock : 5
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 24 mA
Mounting Type DIN Rail
Coil Resistance 750 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.26 VDC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 18VDC
Must Operate Voltage 14.4 VDC