RV8H-1L1-D24-C1D2
IDEC
Product No:
RV8H-1L1-D24-C1D2
Manufacturer:
IDEC
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
In Stock : 5
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 55°C
Switching Voltage 250VAC - Nom
Contact Rating (Current) 16 A
Termination Style Screw Terminal
Coil Current 20 mA
Mounting Type DIN Rail
Coil Resistance 1.2 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.68 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series RV8
Operate Time 15 ms
Mfr IDEC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 19.2 VDC