S0402-12NH3S
API Delevan Inc.
Product No:
S0402-12NH3S
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
FIXED IND 12NH 475MA 220MOHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 250 MHz
Q @ Freq 21 @ 250MHz
Height - Seated (Max) 0.030" (0.76mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 475 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.043" L x 0.025" W (1.09mm x 0.64mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 0402 (1005 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 220mOhm Max
Inductance 12 nH
Series S0402
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Frequency - Self Resonant 3.6GHz