SFV17R-2STBE5HLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SFV17R-2STBE5HLF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
Description:
CONN FFC FPC TOP 17POS 0.5MM R/A
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Gold
Height Above Board 0.071" (1.80mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Top
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Straight, Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 17
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Series SFV-R
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)