SFV20R-3STE1HLF
Amphenol ICC (FCI)
Product No:
SFV20R-3STE1HLF
Description:
CONN FPC BOTTOM 20POS 0.5MM R/A
User Guide
Actuator Color Black
Mating Cycles 20
Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.071" (1.80mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
FFC, FCB Thickness 0.30mm, 0.33mm
Connector/Contact Type Contacts, Bottom
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Phosphor Bronze
Features Zero Insertion Force (ZIF)
Cable End Type Straight, Tapered
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Positions 20
Series SFV-R
Locking Feature Slide Lock
Pitch 0.020" (0.50mm)